Visi įrenginiai, kaupiantys duomenis atmintyje, turi komponentą, vadinamą disku (angl. drive) – vietą, kurioje laikomi duomenys, reikalingi sistemų ar aplikacijų veikimui, turinio atvaizdavimui ir panašiai. Saugomi duomenys gali būti perduoti procesoriui, kuris juos apdoroja, o vėliau grąžina atgal į diską dažniausiai pasitelkiant operatyviosios atminties komponento pagalbą.
Pirmasis kietasis diskas (HDD) buvo sukurtas dar 1956 metais ir galėjo talpinti iki 5MB duomenų diske. Nors šiais laikais net ir mobiliuoju telefonu padaryta nuotrauka dažniausiai saugo daugiau nei 5MB duomenų, tuo metu toks kietasis diskas buvo laikomas labai galingu. Duomenų laikymo talpos nuolatos augo, todėl dabar nieko nebestebina ir 1TB (terabaitas = 1024GB) talpykla asmeniniame kompiuteryje ar net išmaniajame telefone. Tačiau nepaisant didėjančių pačių operacijų su duomenimis kiekių, greitis diske kito labai nežymiai, todėl atsirado poreikis paspartinti šį procesą ir 1988 metais pasirodė pirmieji SSD tipo diskai.
Šiuolaikinės duomenų talpyklos vis dar vadinamos kietaisiais diskais, nors duomenys ne visada būna saugomi diskuose. Pavadinimas „diskas“ yra išlikęs nuo anksčiau buvusios vienintelės duomenų saugojimo technologijos HDD. Šiuo metu serveriuose dažniausiai naudojami šie duomenų talpyklų tipai:
Abi šios technologijos yra aktyviai naudojamos serveriuose, tačiau SSD diskai tampa vis labiau populiaresni. Žemiau pateikiame palyginimą, kuriame nurodomos pagrindinės priežastys, kodėl SSD diskai naudojami vis dažniau:
Nors, apibendrinus, SSD suteikia žymiai greitesnį ir efektyvesnį darbą su duomenimis, jų kaina dar nėra tokia patraukli, kad HDD diskai būtų užmiršti. Kol kas HDD diskai vis dar puikiai atlieka savo funkciją, kai norima laikyti didelius kiekius duomenų, neatliekant su jais dažnų operacijų. Tačiau serveriuose greitis yra labai svarbus, todėl įsigydami serverį (išskyrus saugyklos serverį) iš mūsų, Jums bus suteikiamas SSD diską turintis mazgas. Papildomai galėsite pasididinti duomenų perdavimo greitį (I/O MB’s) bei atliekamų operacijų kiekį per sekundę (IOPS) užsakydami SSD komponentą.
RAID – tai technologija, itin aktuali kalbant apie duomenų laikymą serveryje. RAID (angl. Redundant Array of Inexpensive Disks) – kelios fizinės duomenų talpyklos, apjungtos į vieną loginį vienetą, kuriame duomenys yra dubliuojami tam, kad sugedus vienam iš diskų, duomenys nebūtų prarandami. Naudojant naujausias RAID technologijas serverių administratoriai nesusiduria su duomenų atstatymo procedūromis, nes užtenka tik pakeisti vieną iš diskų tam, kad visi duomenys būtų prieinami.
Serveriuose gali būti naudojamos kelios skirtingos RAID technologijos. Mūsų serveriuose naudojama RAID 6 konfigūracija, kuriai reikia bent 4 diskų. Duomenys saugomi atskiruose diskuose, tačiau papildomai išsaugoma informacija, skirta duomenų atstatymui. Sugedus vienam iš diskų ir jį pakeitus nauju, duomenys yra atstatomi iš kituose diskuose esančios informacijos nepertraukiant mazgo veiklos. Naudojant RAID 6, duomenys neprarandami vienu metu sugedus iki 2 diskų. Tikimybė, kad lygiai tuo pačiu metu suges du diskai, yra itin maža, todėl naudojant šią RAID versiją nereikia papildomai laukti, kol bus atstatomi duomenys ir serveris gali toliau veikti sėkmingai be sutrikimų net ir atliekant disko keitimo nauju procedūrą. Dėl šių priežasčių mes galime užtikrinti duomenų vientisumą, o klientai gali būti ramūs dėl serveriuose saugomų duomenų.
Administruojant VPS paslaugą svarbu stebėti serverio disko vietos išnaudojimą. Virtualus serveris nepradės lėčiau veikti, jei bus išnaudojama beveik visa disko vieta (kaip gali būti su CPU ar RAM komponentu), tačiau gali kilti didesnių problemų, jeigu disko vieta bus išnaudojama 100% – serveris gali tiesiog nustoti veikti. Kadangi nebus galimybės sukurti naujų laikinųjų failų, nepavyks net ir prisijungti prie serverio per SSH prieigą. Tokiu atveju, vienintelė galimybė pasiekti serverį duomenų ištrynimui – didinti serverio nuomos planą. Norint išvengti šios problemos, rekomenduojame reguliariai peržiūrėti disko vietos išnaudojimą klientų sistemos grafike – Serverio disko vietos užimtumas.
Prisijungę prie klientų sistemos ir atsidarę serverio nuomos paslaugą, matysite skiltį Serverio būklė, kurioje bus pateikiami visi monitoringo sistemos fiksuojami serverio grafikai. Ketvirtame stulpelyje apačioje rasite serverio disko vietos užimtumo grafiką, ant kurio paspaudus matysite paros, savaitės, mėnesio bei metų išnaudojimo grafikus, kaip pavyzdžiui:
Taip pat bus pateikiamas ir inode (failų kiekio serveryje) grafikas. Failų kiekio serveryje limitai yra tokie:
Grafiko pavyzdys:
Svarbu pastebėti, kad grafikuose nėra nurodoma maksimali galima disko vietos ar inode reikšmė, todėl peržiūrėdami grafikus atsižvelkite į turimus serverio limitus. Pastebėję, kad artėjate prie disko vietos išnaudojimo ribos, skubiai apsvarstykite plano keitimo į didesnį galimybę. Kitu atveju, serverio veikimas gali būti neplanuotai sutrikdomas.
Šis grafikas (trečias stulpelis viršuje) yra kur kas aktualesnis stebint serverio veiklą, nei disko vietos užimtumas, nes galite sekti vykdomų duomenų įrašymo ar skaitymo operacijų greitį. Grafike pateikiamos esamos išnaudojimo (angl. current), vidutinio (angl. average) ir didžiausio pasiekto (angl. maximum) duomenų įrašymo ar skaitymo greičio per sekundę reikšmės:
Greitis skaičiuojamas megabaitais per sekundę (MB/s). Svarbu sekti, kad serveris, vykdantis duomenų nuskaitymo ar įrašymo į diską operacijas, nepasiektų nustatyto limito. Tokiu atveju, gali būti stabdomos kitos serverio operacijos, pastebimas veikimo sulėtėjimas. Duomenų I/O yra taikomas standartinis 50 MB/s limitas. Užsakius SSD komponentą (kaina 1€ + PVM/mėn.) limitas padidinamas iki 250 MB/s.
Dar vienas svarbus grafikas, kuriuo remiantis galima stebėti ar serverio veikla nėra stabdoma dėl disko veiklos – serverio disko operacijos per sekundę (trečias stulpelis apačioje). Čia informacija pateikiama tokiu pačiu principu kaip ir disko skaitymo bei rašymo grafike, tačiau reikšmė, pagal kurią fiksuojama informacija, yra IOPS (angl. Input/Output Operations Per Second):
Šis grafikas yra ypač aktualus atliekant duomenų iškėlimą ar įkėlimą į serverį, nes kiekvienas atskiras failas gali išnaudoti po atskirą operaciją (priklausomai nuo duomenų perkėlimo būdo). Jeigu bus pasiektas nustatytas limitas, bus apribojamas duomenų įkėlimo/iškėlimo greitis, todėl galite pastebėti, kad tinklo greitis perkėlimo metu sumažėja. Standartinis IOPS limitas yra 200 vienetų. Užsakius SSD komponentą (kaina 1€ + PVM/mėn.) limitas padidinamas iki 1000 operacijų per sekundę.
Renkantis serverio nuomos paslaugą rekomenduojame pasidomėti ar paslaugos tiekėjas siūlo SSD technologijos duomenų talpyklas bei vykdo RAID duomenų dubliavimo praktiką. Nors ir būtų galima teigti, kad duomenų talpyklos komponentas nėra toks svarbus greitam serverio veikimui, kiek CPU ar RAM, tačiau bet kokiu atveju, norint palaikyti sklandų serverio veikimą, reikia atsižvelgti ir stebėti disko veikimą. Klientams, kuriems serverio veikimo greitis yra itin svarbus, visada rekomenduojame įsigyti VPS paslaugą su SSD komponentu, taip užtikrinant, kad atliekant svarbias, resursams imlias operacijas, diskas nebūtų ta vieta, kuri sulėtins Jūsų serverio darbą. O jeigu serverio greitis nėra esminis dalykas, tačiau norite talpinti didelius duomenų kiekius – saugyklos serveris puikiai atitiks Jūsų poreikius.